شما اینجا هستید :فارکس  »  مطالب آموزشی  »  فارکس چیست؟
فارکس چیست؟
فارکس مخفف دو کلمه FOreign EXchange یا بازار جهانی تبادل ارزهای خارجی  است. فارکس بزرگترین و کارا ترین بازار مالی جهان با گردش روزانه سه تریلیون  دلار در روز است که چهل درصد کل تجارت الکترونیک جهان را نیز شامل می شود. فارکس بر خلاف بازار های سهام متمرکز نیست ومبادلات از طریق اینترنت و سایر وسائل ارتباطی بین فعالان مختلف بازار در نقاط مختلف جهان انجام می شود. به همین دلیل فارکس 24 ساعت شبانه روز طی پنج روز هفته فعال است. چهار ارز عمده جهان دلار آمریکا ، پوند انگلیس ، فرانک سوئیس و ین ژاپن هستند که عمده حجم معاملات فارکس مربوط به این چهار ارز است. مهمترین بازار های جهان به ترتیب اهمیت بازار لندن ، نیویورک و توکیو هستند و بیشترین نوسانات بازار نیز در ساعات اولیه فعالیت این بازار ها روی می دهد و در ساعات دیگر نوسانات کمتر است. ساعات افتتاح این بازار ها به وقت تهران از قرار زیر است :
 

توکیو : 03:30

 

لندن :  10:30 

 

نیویورک :  15:30

بدلیل جحم بسیار زیاد فارکس ، حداکثر نقد شوندگی در این بازار وجود دارد و رانت های اطلاعاتی فارکس در حداقل قرار می گیرد. بنابراین کلیه معامله گران از فرصت های برابر  برخوردارند که در بازار های دیگر کمتر دیده می شود و تنها توانائی هر معامله گر است که سود یا زیان  او را مشخص می کند.

 

فعالان عمده این بازار عبارتند از دولتها و بانکهای مرکزی، بانکها و سایر نهاد های مالی ، شرکتهای بزرگ ، معامله گران و سفته باز ها  ، مصرف کنندگان ارزهای خارجی  نظیر اشخاص ، تجار کالا و شرکتها  . برای انتقال سرمایه ، تبادل کالا و گردشگری همواره تبدیل ارزها  مورد نیاز است و به همین دلیل بازار فارکس هیچگاه متوقف نمی شود.

 

 


تهیه شده در بخش پورتال شرکت تدبیرپرداز
صفحه اصلی ●  اخبار و اطلاعیه ها ●  درباره ما ●  ارتباط با ما ●  نقشه سایت
کلیه حقوق این سایت به شرکت پویانگر تعلق دارد.     Copyright © 2010 irfx.ir